Scenariusz biblioterapeutyczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 20 maja 2011 09:11

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 27.11.2009 r.

 

OPIEKUN I AUTOR SCENARIUSZA: Julia Morawiec

 

METODY PRACY:

- zajęć praktycznych, ćwiczeniowa, oglądowa, poszukująca, pogadanka

 

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-  baśń Pozytywka [w]: Żochowska I., Baśnie Świata, Arystoteles, Warszawa 2008;

 

 

PRZEBIEG SPOTKANIA:

1. Rozpoczęcie spotkania od przywitania i uzmysłowienia celu wizyty wolontariuszy. Zabawa w poznanie imion wolontariusza jak i uczestników.

2. Wdrożenie do atmosfery zajęć: Czy macie jakieś marzenia?, Jakie są Wasze marzenia? Zaczynają wolontariusze. A Czy wiecie że wspomnienia to najlepszy przyjaciel marzeń? Jakie macie najpiękniejsze wspomnienia? Ja mam swoje wspomnienia z moich podróży po Europie i Polsce….  Dziś przeniesiemy Was w krainę zamków, królewicza oraz spełniania marzeń.  Posłuchajmy…

(dziewczynki biorące udział w programie czytają powoli, odpowiednio intonują, kontrolują natężenie głosu). Wszyscy siadają wygodnie, w kręgu.

4. Co akapit stosujemy pytania kontrolne odnośnie tekstu.

5. Interpretacja tekstu: Przeczytaliśmy dla was baśń, o dziewczynce, która spełniła swoje marzenie. Jakie to było marzenie? Jak nazywała się główna bohaterka? Kto pomógł jej w spełnieniu marzenia?(wróżka Ksenia)? Co podarowała wróżka Ksenia Mariett’cie?

6. Wróżki kojarzą nam się z nadchodzącymi andrzejkami, znacie jakieś wróżby?

7. Przeprowadzimy dziś kilka wróżb oraz pobawimy się w jazdę samochodem.

8.Wrózba pierwsza: ściągamy po jednym bucie ii po przekątnej sali układamy prostą z butów(kapci). Właściciel tego buta, który pierwszy przekroczy próg drzwi, przyszłości pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się.

Wróżba druga: 3 plastikowe kubeczki lub zwykłe kubki. W każdym kubku znajduje się jedna rzecz: różaniec, pierścionek oraz ping-pong. Kubki mieszamy i ten który zostanie wylosowany to nas czeka w przyszłości. Różaniec= zakon, pierścionek= małżeństwo, ping-pong= sportowiec.

Wróżba trzecia, jeśli pozwoli czas: z przygotowanych serc, na których wypisane zostały imiona dziewcząt i chłopców. Serce dajemy tyłem do przodu i szpilką przekłuwamy serce. Wylosowane imię to imię naszej sympatii.

9. Zabawa Jazda samochodem. Dzie3ci tworzą trzy- lub czteroosobowe grupy. Każda grupa to turyści w danym samochodzie. Zajmują miejsca tak jak to w samochodzie: kierowca, pasażer i dwie osoby z tyłu. Zabawa polega na przechylaniu się zgodnie z trasę jazdy, którą ustala kierowca lub prowadzący zabawę.

10. Podziękowanie za udział w zajęciach.