Propozycje zajęć
Scenariusz lekcji wychowawczej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 13 grudnia 2017 09:34

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

 

Temat lekcji: Co to jest biblioterapia? Przyjaźń w literaturze.

Cele ogólne:

  • Budowanie pozytywnych relacji i wzorców zachowania w grupie rówieśniczej
  • kształtowanie u uczniów postaw przyjaźni i koleżeństwa

Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

  • rozumień pojęcie przyjaźni i koleżeństwa
  • propagować zachowania związane z przyjaźnią
  • budować więzi miedzy koleżeńskie
  • uwrażliwiać się na drugiego człowieka
  • uświadamiać sobie, że każdy potrzebuje przyjaźni i koleżeństwa
  • wytłumaczyć znaczenie biblioterapii

Metody i formy pracy:

  • głośne czytanie przez prowadzącego
  • pogadanka o czytanym utworze
  • opracowanie złotych zasad przyjaźni - burza mózgów
  • praca plastyczna w grupach

Środki dydaktyczne:

  • baśń „Królowa Śniegu” Ch. H. Andersen
  • kartki, flamastry

Czas trwania zajęć: 45 min.

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie się z uczniami, sprawdzenie listy obecności.
  2. Nauczyciel tłumaczy znaczenie wyrazu biblioterapia.
  3. Nauczyciel prosi dzieci, żeby przeniosły się do pałacu Królowej Śniegu i wyobraziły sobie co mogą tam czuć i słyszeć. Wybrani uczniowie prezentują swoje wyobrażenia.
  4. Nauczyciel czyta „Królową Śniegu. Podczas czytania uczniowie mają wypisać na kartce uczucia jakie odbierają podczas prezentowania baśni. Następnie wybrani uczniowie przedstawiają swoje odpowiedzi.
  5. Uczniowie odpowiadają na pytania:

- Czy Gerda przyjaźniła się z Kayem?

- Co wpadło Kayowi do oka?

- Jaki stał się Kay po tym wydarzeniu?

- Co zrobiła Gerda dla Kaya?

- Jakiego słowa nie mógł ułożyć Kay z kawałka lodu?

- Czy Gerda była prawdziwą przyjaciółką? Dlaczego?

- Kto to jest przyjaciel?

- Jak zachowuje się przyjaciel?

- Jaka jest różnica pomiędzy przyjacielem a kolegą?

6. Na podstawie udzielonych odpowiedzi uczniowie, przy pomocy nauczyciela, opracowują złote zasady przyjaźni (np. pomagajcie sobie nawzajem, rozmawiajcie ze sobą, dzielcie się ze sobą, troszczcie się o siebie, uśmiechajcie się do innych itd.)

7. Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda z grup rysuje i zapisuje na kartkach najważniejsze zasady przyjaźni. Prace będą zawieszone na gazetce klasowej.

 

 
Scenariusze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 13 grudnia 2017 09:32

Scenariusze bajkoterapeutyczne stworzone przez wolontariuszy na XIII Minikonferencji Szkolnego Wolontariatu 5 grudnia 2017 r.

„Pragnienie”

  1. Pytania wprowadzające: jak rozumiesz słowo ubóstwo?, Jak ważne są dla Ciebie dobra materialne? Czy bogactwo jest potrzebne do szczęścia?
  2. Przeczytanie tekstu „Pragnienie” B. Ferrero
  3. Zabawa do tekstu lub pytania do dyskusji: Jak zinterpretujecie słowa człowieka: ”Tak naprawdę to potrzebowałem jedynie twojego palca”, jakie są Twoje odczucia po wysłuchaniu tekstu? Wnioski

Autorzy: uczniowie PSP nr 4 i ZSO w Strzelcach Op.

„Ścieżka”

  1. Pytania wprowadzające: czy modlitwa pomaga w życiu? Jak znaleźć drogę do szczęścia?
  2. Przeczytanie tekstu „Ścieżka” B. Ferrero
  3. Zabawa do tekstu lub pytania do dyskusji: Wykonanie wizualizacji do tekstu i dyskusja na temat morału: nadzieja umiera ostatnia

Autorzy: uczniowie PSP Błotnica Strzelecka, PSP Sucha i PSP nr 7 w Strzelcach Op.

 

„Ostatnie miejsce”

  1. Pytania wprowadzające: jak myślisz, co to piekło? Jak wyobrażasz sobie diabła? Jak długa jest kolejka do piekła
  2. Przeczytanie tekstu „Ostatnie miejsce” B. Ferrero
  3. Zabawa do tekstu lub pytania do dyskusji: Narysuj piekło, przedstaw sytuację w piekle za pomocą scenki

Autorzy: uczniowie PSP nr 1 w Strzelcach Op. oraz ZPO w Kadłubie (K. Łakus, N. Olszewska, A. Staszyńska, W. Widlińska, N. Radziej)

„Światło”

  1. Przeczytanie tekstu „Śweiatło” B. Ferrero
  2. Pytania do tekstu: co dziecko miało na myśli mówiąc:”Ludzki oczy”? Kto był światłęm dla tego chłopca? O czym jest tekst?
  3. Zabawa do tekstu lub pytania do dyskusji: Dlaczego tak częst zapominamy o świetle, które jest w ludzkim wnętrzu? Co jest dla ciebie światłem?

Autorzy: K. Przeszowska, W. Urbańczyk, B. Klyszcz

Poprawiony: środa, 13 grudnia 2017 09:51
 
Zajęcia biblioterapeutyczne o podróżach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 31 października 2013 11:33

Podróż do Szwecji śladami wikingów

  1. Dzień dobry, mamy zimę , więc niech każdy powie nam, jak ma na imię i z czym kojarzy mu się zima
  2. Dziś wybierzemy się na północ Europy. Czy znacie państwa znajdujące się na północy Europy?
  3. Państwem, które dziś omówimy jest Szwecja, a konkretnie epizod z historii tego państwa, jakim były podboje wikingów
  4. Odczytanie fragmentu przewodnika str.16-17 (czytanie przeplatane pytaniami po każdym akapicie)
  5. Kolorowani: dołącz do układanki brakujący element i pokoloruj ten element i resztę układanki
  6. Dokończ rysunek i pokoloruj go.
  7. Dziękujemy za udział w zajęciach.

Podróż do Czech

(do zajęć potrzebne są: mapa Europy i kredki)

1.Powitanie: każdy mówi jak ma na imię i co lubi robić w wolnym czasie.

2.Wprowadzenie: dziś wybierzemy się w  podróż do naszych południowych sąsiadów, czy wiecie jakie państwo mamy na myśli? (Czechy)

3.Praca z mapą: wskażcie Czechy, z jakimi państwami graniczą, jakie jest ukształtowanie terenu, nazwy głównych pasm górskich, jakie miasto jest stolicą Czech, nazwy najważniejszych rzek i jezior, czy Czechy mają bezpośredni dostęp do morza?

4.Odczytanie fragmentów przewodnika str 8-9,zaznaczone fragmenty str.10-11,str. 12-13.

5.Fragmenty tekstu przerywane są pytaniami  aktywizującymi.

6.Zabawa w miasta państwa: kto pierwszy odgadnie:

Państwo na A i H

Miasto na B i J

Rzekę na C i K

Góry na D i L

Imię na E i M

Zwierzę na F i N

Roślinę na G i O

7.Czechy są państwem górzystym z malowniczymi jeziorami. Przygotowaliśmy dla Was kolorowanki, dzięki którym przeniesiecie się do Czech.

8.Pożegnanie i podziękowanie za udział w zajęciach.

Scenariusz biblioterapeutyczny: „Wspomnienia z wakacji”

Powitanie

Każdy uczestnik przedstawia się i proponuje przedmiot, który zabrałby w podróż.

Uczestnicy wspominają wakacje.

Prowadzący czytają fragmenty przewodników po Włoszech i Francji.

Na globusie uczestnicy umiejscawiają Europę, odczytują informacje: państwa, stolice, morza, góry, granice.

Na dużej kartce imitującej walizkę uczestnicy rysują po jednym przedmiocie niezbędnym  w podróży i przekazując  sobie walizkę tworzą ciąg słów rozpoczynający się : „W podróż zabrałbym…”

Uczestnicy wykonują samoloty z kolorowych gazet i wyrzucają je w powietrze.

Sprzątanie po zajęciach, podziękowanie za udział, pożegnanie

 

Scenariusz biblioterapeutyczny: „Jedziemy do Francji”

Powitanie. Każdy uczestnik przedstawia się i mówi z czym kojarzy mu się Francja

Uczestnicy wskazują Francję w atlasie

Prowadzący czyta fragmenty z Przewodnika po Francji. Uczestnicy potwierdzają wiadomości  z przewodnika, śledząc atlas. Fragmenty tekstu są przeplatane pytaniami aktywizującymi uwagę uczestników.

„Mały Książę” jako najpiękniejsza francuska książka o przyjaźni i miłości- wspólne przypomnienie fabuły.

Zabawa nawiązująca do Róży, bohaterki „Małego Księcia”. Jest przysłowie: „Nie ma róży bez kolców”, uczestnicy tworzą dowolne zdania „Nie ma… bez…” (np.” Nie ma życia bez miłości”, Nie ma ucznia bez jedynek”…) jest śmiesznie, ale czasami filozoficznie.

Zabawa w ciąg słów: Francja- Alpy-Yeti-… (następne słowo w ciągu rozpoczyna się literą która kończy wcześniejsze słowo,; kategoria : Francja)

Uczestnicy kolorują kolorowankę z motywem związanym z Francją, na odwrocie malują flagę Francji

Podziękowanie za udział w zajęciach, porządkowanie Sali, pożegnanie

 

Scenariusz biblioterapeutyczny:  „Podróż do Włoch”

Powitanie (poprosić o przygotowanie kredek i mapy Europy).

Każdy z uczestników mówi jak ma na imię i gdzie chciałby spędzić wakacje.

Mapa: wskazujemy na mapie Włochy, o których będą dzisiejsze zajęcia.

Odczytanie z mapy kształtu, państw graniczących, sąsiadujących mórz, gór, wskazanie stolicy, wskazanie wulkanu Etna (Sycylia), który jest ostatnio aktywny.

Przeczytanie fragmentu przewodnika „Na dobry początek” str. 10-11 ( jedna z wolontariuszek czyta robiąc przerwę po każdym akapicie, druga wolontariuszka zadaje pytania do tekstu, jeżeli uczestnicy mają kłopot z odpowiedzi ą, podpowiada

Przeczytanie fragmentu przewodnika „Kulturalnie” 16-19 i tak jak powyżej: przerwy po każdym akapicie i pytania

Zabawa w domino słowne: wolontariuszka rozpoczyna grę zdaniem: „Chciałabym pojechać do Włoch”, następna osoba zaczyna zdanie od słowa  Włochy, kolejna osoba zaczyna zdanie od słowa, które kończy wcześniejsze zdanie

Kalambury: Chętny uczestnik pokazuje czynność , wolontariuszka mówi hasło na ucho, pozostali odgadują, kategoria: „Co można robić we Włoszech?”

Czytać książkę

Zwiedzać

Robić zakupy

Pływać

Robić zdjęcia

Jeść

Odpoczywać

Bawić się

Tańczyć

Spacerować

Włochy słyną na cały świat z karnawału w  Wenecji. Otrzymacie teraz ilustrację, która przedstawia Plac Św. Marka w Wenecji. W tle Katedra Św. Marka oraz bawiące się osoby z charakterystycznymi maskami. Pokolorujcie obrazek możliwie jak najweselej, aby udzieliła nam się atmosfera karnawału.

Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie

 

Scenariusz biblioterapeutyczny: „Wspomnienia z Grecji”

Powitanie, uczestnicy przedstawiają się i  mówią, co kojarzy im się z Grecją.

Wspomnienia z Grecji prowadzącego z prezentacją zdjęć.

Przeczytanie fragmentów z Przewodnika po Grecji z prezentacją mapy. Teks przerywany jest pytaniami aktywizującymi.

Nawiązanie do mitologii greckiej: przypomnienie mitu „O Dedalu i Ikarze”

O czym mówi ten mit? Zasugerowanie odpowiedzi, dyskusja.

Rozdanie kolorowanek przedstawiających lot Dedala i Ikara, uczestnicy kolorują je, słuchając greckiej muzyki.

Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie.

 

Scenariusz biblioterapeutyczny: "Podróż do Szwecji"

Powitanie, prośba o przyniesienie  mapy i kredek.

Ćwiczenie integracyjne: każdy mówi, jak ma na imię i w którym kraju europejskim chciałby spędzić ferie zimowe.

Dziś poznamy Szwecję. Jest to kraj skandynawski, znajdujący się na północy Europy. Pokazanie Szwecji na mapie. Odczytanie przez uczestników z mapy informacji: stolica, góry, państwa graniczące, największe jeziora i rzeki.

Odczytanie z przewodnika informacji o Szwecji „Urlop w Szwecji” str. 8. Jedna wolontariuszka czyta, druga zadaje pytania do tekstu.

Odczytanie z przewodnika wybranych informacji z rozdz. „Szwedzkie atrakcje” ( przeplatanie tekstu pytaniami ).

Szwedzi, podobnie jak Polacy obchodzili Boże Narodzenie. Z tej okazji obdarowywali się prezentami. Mamy tu kapelusz, z którego będziecie po kolei wybierać kartkę, na której jest napisana nazwa prezentu. Nie mówicie ,  jaki prezent otrzymaliście, a pokazujecie ( na zasadzie kalambur).

Szwedzi  podobnie jak Polacy mogą być roztargnieni i mogą gubić różne rzeczy. My pomożemy im je odnaleźć. Jedna osoba wychodzi z sali i zamyka drzwi. Grupa chowa kapelusz. Kiedy osoba, która ma szukać oddala się od miejsca schowania kapelusza grupa mówi zimno, a kiedy przybliża się do rzeczy mówi ciepło, cieplej, bardzo ciepło, gorąco… ( kilka osób szuka kapelusza pozostawionego w różnych miejscach).

Kolorowanka: najpierw odnajdujecie 7 różnic na obrazkach (wolontariuszki  sprawdzają prawidłowe zaznaczenie różnic, ewentualnie pomagają), a później kolorujecie wybrany obrazek.

Podziękowanie za udział w zajęciach.

 

Scenariusz biblioterapeutyczny: "Podróż do Austrii"

(Poprosić o przygotowanie mapy, odtwarzacza CD i kredek)

  1. Powitanie, ćwiczenie integracyjne: każdy przedstawia się, jak ma na imię i mówi, jakie sporty zimowe lubi.
  2. Wstęp: Dzisiaj wybierzemy się do Austrii. Pokażmy na mapie gdzie znajduje się to państwo, kto jest jego sąsiadem. Jakie ma ukształtowanie terenu, czy ma dostęp do morza? Jakie większe rzeki i jeziora występują w Austrii?
  3. Odczytanie zaznaczonych ołówkiem fragmentów przewodnika (po każdym akapicie pytanie do tekstu)- str. 10,11,12,13
  4. Przenieśmy się teraz myślami do Austrii, słuchając utworu Mozarta.
  5. Proponujemy nieco zabawy: podamy teraz słowa związane z Austrią, a wy spróbujcie znaleźć do tych słów rym (Austria, góry, narty, sanki, jeziora, zwierzęta, muzyka, euro, zwyczaje, mieszkańcy)
  6. Czy umiecie liczyć po niemiecku do dziesięciu? Jeżeli nie, wolontariuszki liczą: eins, zwei, drei, vier, funf, sechs, sieben, acht, neun, zehn. Teraz po kolei na ochotnika dobierzcie się w pary. Zabawa polega na tym, że jedna osoba pisze drugiej na plecach jakąś cyfrę od 1-10, zadaniem drugiej osoby jest odgadnięcie, jaką cyfrę napisał partner na plecach. Wolontariuszki zaczynają zabawę.
  7. Na zakończenie to co najbardziej lubicie: kolorowanki, które wiążą się z górami.
  8. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Scenariusz biblioterapeutyczny: "Podróż do Austrii"

1.Witajcie, rozpoczęła  się wiosna, niech każdy powie jak ma na imię i z czym kojarzy mu się ta pora roku.

2.Wiosna sprzyja uprawianiu sportu, można wybrać się na rower, albo spacer do parku. Można też pojechać w góry, albo nad morze. Proponujemy Wam dziś wycieczkę po Austrii. Na ostatnim spotkaniu dowiedzieliście się nieco o tym kraju. Z czym Wam się kojarzy, jaka jest stolica Austrii, który sławny kompozytor pochodził z Wiednia, czy Austria to kraj górzysty?

3.Dziś następna porcja ciekawych informacji o Austrii. Odczytanie fragmentów „Przewodnika po Austrii”.

4.Teraz nieco zabawy: mówimy o podróżach, cele podróży są różne może to być Opole, Racibórz, Kraków. Zacznę  zabawę, a wy po kolei będziecie dopowiadać literkę. Jadę do R…

5.Niech każdy z Was wyobrazi sobie, że jest właścicielem pociągu, którym jedzie w podróż dookoła świata. Co zabrałby do tego pociągu?

6.Kolorowani tematycznie związane z  przeczytanymi fragmentami „Przewodnika po Austrii”

7. Podziękowanie za udział w zajęciach. Pożegnanie.

 

Scenariusz biblioterapeutyczny: "Podróż do Niemiec"

1.Witajcie, w tym roku  na naszych spotkaniach omawiamy państwa Europy. Niech każdy z Was powie, jak ma na imię i podzieli się swoim marzeniem, do jakiego miasta lub państwa europejskiego chciałby pojechać?

2.Dziś zaprezentujemy Wam naszego zachodniego sąsiada- Niemcy.  Łączy nas wspólna historia, która zawiera tragiczne wydarzenia, takie jak  I i II wojna światowa. Trzeba jednak pamiętać, że po wojnie  państwa europejskie zrobiły wiele, aby dramat wojenny się nie powtórzył. Z Niemcami jesteśmy mocno powiązani gospodarczo, politycznie  i kulturalnie.

3.Zaznaczone fragmenty „Przewodnika” str.8-9-10-11-22-23, czytanie przeplatać pytaniami.

4.Nieco zabawy: Chętni mogą spróbować wymienić nazwy geograficzne zaczynające się od liter jego imienia, zaczyna Iwona (Inwałd, Warszawa, Opole, Nysa, Austria). Jest to trudne zadanie, więc wolontariuszki pomagają.

5.A teraz spróbujcie po ruchu warg odgadnąć, jaki wyraz wypowiada bezgłośnie wolontariuszka. Słowa te związane są z Niemcami ( Niemcy, Bonn, Ren, Odra, euro, sznycle, kartofle, Bawaria, piwo, katedra w Kolonii)

6.Przygotowaliśmy dla Was  kolorowanki. Niemcy lubią krasnale ogrodowe, waszym zadaniem jest odplatanie czapek krasnali na rysunku i odgadnięcie, jaki symbol należy do danego krasnala. Ten symbol przerysujcie do kieszonek krasnoludków.

7.Na drugiej stronie jest łódka, którą możecie popłynąć kiedyś po Renie. Waszym zadaniem jest pokolorowanie rysunku.

8.Podziękowanie za udział w zajęciach. Pożegnanie.

 

Scenariusz biblioterapeutyczny: "Podróż do Chorwacji"

1.Przywitanie, ćwiczenie integracyjne: każdy przedstawia się, jak ma na imię i mówi, z czym kojarzy mu się Europa.

2.Dziś przeniesiemy się do Chorwacji, popularnego państwa letniego wypoczynku.

3. Odczytanie fragmentów przewodnika po Chorwacji. Lektura przeplatana pytaniami aktywizującymi.

4. Ćwiczenie: chętnych proszę o zadanie pytań do odpowiedzi:

Chorwacja graniczy ze Słowenią.

Chorwacja ma dwie strefy roślinne.

W Chorwacji przetrwały rzadkie gatunki zwierząt.

Chorwacja leży w dwóch strefach klimatycznych.

Zagrzeb to stolica Chorwacji.

5. Kalambury: co można robić podczas pobytu w Chorwacji?

6. Kolorowanki

7.Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie.

 

 

 

 

 

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 08:27
 
Podróże dalekie i bliskie. Śląsk PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 lutego 2013 12:36

SCENARIUSZ ZAJĘĆ-

DATA: 22.02. 13 r.

AUTOR SCEANRIUSZA  I OPIEKUN: Grażyna Ziaja

METODY PRACY: zajęć praktycznych, podająca, poszukująca, pogadanka

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-M. Szołtysek „Elementarez śląski”, Wydawn. Śląskie ABC,

-M. Szołtysek „Śląsk, takie miejsce na ziemi”, Wydawn. Śląskie ABC,

-M. Szołtysek „Biblia Ślązoka”, Wydawn. Śląskie ABC,

- R. Marcinek „Polska. Przewodnik”, Wydawn. Ryszard Kuszyński,

- „Atlas geograficzny. Polska, kontynenty, świat”, Wydawn. Nowa Era

- ksero z kolorowankami

PRZEBIEG SPOTKANIA:

1. Powitanie. Podanie tematu spotkania.

2. Zabawa integracyjna: każdy wypowiada swoje imię i mówi dowolny wyraz w gwarze śląskiej.

3. Prezentacja mapy Europy i Polski. Wskazanie przez uczestników spotkania Śląska na mapie Polski.

4. Burza mózgów: co pokazałbyś gościowi z daleka w Twojej okolicy?

5. Prezentacja albumów o Śląsku.

6. Kolorowanka: sporty zimowe w naszej okolicy- abstrakcyjna kolorystyka.

7. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie.

Poprawiony: środa, 27 lutego 2013 12:38
 
Podróże dalekie i bliskie. Chiny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 lutego 2013 12:34


SCENARIUSZ ZAJĘĆ-

DATA: 25.01.13 r.

AUTOR SCEANRIUSZA  I OPIEKUN: Grażyna Ziaja

METODY PRACY: podająca, poszukująca, pogadanka

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- zdjęcia z podróży do Chin,

- „Atlas geograficzny.Polska, kontynenty, świat”, Wydawn. Nowa Era

- K. Pinkosz, Ł. Żelechowski „O dwóch takich… Teraz Andy”,  Wydawn. Demart

PRZEBIEG SPOTKANIA:

1. Powitanie uczestników spotkania. Zabawa integracyjna, każdy uczestnik mówi, jak ma na imię i gdzie chciałby pojechać w podróż marzeń.

2. Prezentacja mapy Świata, Azji, wyszukanie na mapie Chin.

2.Burza mózgów: z czym kojarzą Ci się Chiny?

3. Pogadanka na temat podróży do Chin.

4. Prezentacja zdjęć z podróży do Chin.

5. Prezentacja książki „O dwóch takich… Teraz Andy”- opowieść o niepełnosprawnych zdobywcach najwyższego szczytu Ameryki Południowej.

6. Zachęta do stawiania sobie ambitnych celów i odwagi w ich realizacji.

7. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie.

Poprawiony: środa, 27 lutego 2013 12:36
 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3