Propozycje zajęć
"W świecie zwierząt" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 30 stycznia 2012 09:17

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

W ŚWIECIE ZWIERZĄT

DATA: 13.01.2012

AUTOR SCENARIUSZA I OPIEKUN: Małgorzata Walasek-Pollak

METODY PRACY: zajęć praktycznych, podająca, poszukująca, pogadanka

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

PRZEBIEG SPOTKANIA:

1. Przywitanie z uczestnikami spotkania.

2. Swobodna rozmowa na temat ulubionych zwierząt.

3. „Co to za zwierzę?” Rymowane zagadki o zwierzętach domowych i dzikich. Gimnazjaliści czytają zagadki i czekają na prawidłową odpowiedź. W razie trudności, wolontariusze naśladują konkretne zwierzę. Prawidłowa odpowiedź nagradzana jest gromkimi brawami.

4. Czytanie bajki pt. „Jak szara gąska gospodarowała?” i zadawanie pytań do przeczytanego tekstu, np.:

a) Co się stało z gospodynią?

b) Dlaczego szara gąska stłukła szybę?

c)  Czym gąska nakarmiła świnki?

d)  Co dała do zjedzenia kotu?

e)  Dlaczego nie nazrywała leczniczych ziół dla gospodyni?

5. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane są brawami.

6. Praca plastyczna pt. „Nasze ZOO”. Uczestnicy zajęć otrzymują kredki i kartki. Na kartce odrysowują wybrany wcześniej kształt wycięty z tektury, do którego dorysowują łapy, oczy, uczy i inne elementy zwierzęcego ciała. Gimnazjaliści uprzedzają, że rysowane zwierzę nie musi być podobne do prawdziwego zwierzęcia, nie musi posiadać identycznej barwy,  może także mieć zupełnie wymyśloną nazwę ( dzięki takiemu podejściu do tematu podopieczni chętniej przystępują do pracy, gdyż nie obawiają się porażki spowodowanej krytyką kolegów ).

7. Rozłożenie kartek na stole pod kolorowym napisem „Nasze ZOO” i zaprezentowanie swojego zwierzęcia.

8. Podziękowanie za wspólnie spędzony czas.

Poprawiony: środa, 27 lutego 2013 12:39
 
Scenariusz według zasad oceniania kształtującego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 grudnia 2011 09:38

Temat: Hu hu ha! Nasza zima zła!- zajęcia integracyjne w oparciu o biblioterapię.

 

Data :13 12 2011 r.

Osoby prowadzące: Romana Tokarska, Grażyna Ziaja, wolontariusze z kl. Ib

METODY PRACY: ćwiczeniowa, oglądowa, poszukująca, pogadanka

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- „100 baśni z czterech stron świata”, Kielce: Jedność 2007,

- „100 stron wesołej zabawy. Blok edukacyjny”, Kraków: Skrzat 2010,

- „Co babcia i dziadek śpiewali, kiedy byli mali”, książka z płytą CD, Kraków: Impuls   2010

- „365gier i zabaw na każdy dzień roku”, REA 2005,

- rekwizyty związane z zimą, ksero z tekstem piosenki, ksero z kolorowanką

CELE ZAJĘĆ:

- zintegrujecie się z uczestnikami zajęć,

- poznacie bajkę  „Córka Śniegu, Syn Ognia”,

- zaśpiewacie zimową piosenkę, pt. „Zła zima”,

- będziecie potrafili rozpoznać przedmiot po jego kształcie

NACOBEZU:

- odpowiesz na pytania związane z bajką „Córka Śniegu, Syn Ognia”,

- poznasz piosenkę „Zła zima”

- podasz przykłady przedmiotów przydatnych zimą

- rozpoznasz zimowe ilustracje

NACOBEZU DO ZADANIA DOMOWEGO:

- pokolorujesz rysunek stosując barwy odpowiadające zimowej porze roku

PYTANIE KLUCZOWE:

JAKIE KSZTAŁTY I BARWY SĄ CHARAKTERYSTYCZNE DLA ZIMOWEJ POGODY ?

 

 

OPIS CZYNNOŚCI

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

 

 

Powitanie

1.Ćwiczenie integracyjne: każdy (również obserwatorzy) mówi jak ma na imię i jaka jest jego ulubiona pora roku
2. Pytania wprowadzające:

- czy lubicie spotkania z wolontariuszami?

- jaką pogodę mamy za oknami?

- kiedy zaczyna się kalendarzowa zima?

- jakie miesiące są zimowe?

- jakie kształty i barwy są charakterystyczne dla zimowej pogody?

- jaki jest teraz miesiąc?

- jakie święto obchodzimy pod koniec grudnia?

- co chcielibyście otrzymać w prezencie od Dzieciątka?


II CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

 

3 Posłuchajmy bajki o marzeniach, które się spełniają

Odczytanie tekstu bajki „Córka Śniegu, Syn Ognia”, pytania do tekstu ( „100 Baśni z czterech stron świata”- str. 125)

 

4.Posłuchajmy piosenkę „Zła zima” (utwór 53).Zachęcamy do zaśpiewania  refrenu, który jest bardzo prosty: hu, hu ha! Nasza zima zła! ( rozdanie karteczek z tekstem piosenki)

 

5.Zabawa integracyjna: uczestnicy zabawy po kolei zamykają oczy i wyciągają z kartonu przedmioty, które są przydatne zimą. Po omacku mają odgadnąć, co to za przedmiot (książka, miś, skarpeta, szalik, kapelusz, rękawiczka, kapeć, jabłko, pomarańcza, cukierek)

 

6.Aby zimą było nam ciepło, abyśmy nie chorowali, powinniśmy się gimnastykować. Zróbmy wspólnie  5 przysiadów, 5 skłonów i 5 pajacyków.

 

7.Na tablicy jest kontur choinki-ubierzmy ją w bombki, na których napiszecie Wasze skojarzenia ze świętami.

8.Uczestnicy otrzymują ksero z kolorowanką. Ich zadaniem jest odgadnąć, czym różnią się obrazki i na zadanie domowe: pokolorować je.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

9.Pytania: czy jesteście zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu? Czy nawiązaliście nowe znajomości? Czy dowiedzieliście się czegoś ważnego o innych uczestnikach zajęć? Spodobała Wam się bajka i piosenka o zimie? Czy chcecie ponownie wziąć udział w zajęciach?
10.Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnaniee, niespodzianka

-

Poprawiony: piątek, 16 grudnia 2011 09:59
 
Początki świata, odkrywamy tajemnice wyginięcia dinozaurów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 grudnia 2011 09:33

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

„Początki świata, odkrywamy tajemnice wyginięcia dinozaurów”

Data: 23 0911r.

Autor scenariusza i opiekun: Łucja Rozmus

METODY PRACY: zajęć praktycznych, podająca, poszukująca, pogadanka

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-książka Harris N. „Przygoda z dinozaurami”, Bielsko- Biała: DEBIT 2009

-bloki edukacyjne: „Dinozaury. Łamigłówki ze świata prehistorii”, Kraków: AKSJOMAT 2007, A. Stephens „Dinozaury” Warszawa: SBM 2009

PRZEBIEG SPOTKANIA:

1.Przywitanie z uczestnikami zajęć.

2.Pytania wprowadzające w tematykę zajęć:

- czy wiecie co to dinozaury?

- czy wiecie kiedy zamieszkiwały Ziemię?

- czy wiecie kiedy i dlaczego wyginęły?

3. Czytanie fragmentów książki „Przygoda z dinozaurami”  i zadawanie pytań do tekstu, prezentowanie ilustracji:

4. Zabawy z wykorzystaniem  bloku edukacyjnego „Dinozaury. Łamigłówki ze świata prehistorii”,

5. Zabawa ruchowa

6. Zakończenie zajęć, podzielenie się wrażeniami.

 
Początki świata,odkrywamy tajemnice wyginięcia dinozaurów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 grudnia 2011 09:26

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

„Początki świata, odkrywamy tajemnice wyginięcia dinozaurów”

Data: 16 09 11r.

Autor scenariusza i opiekun: Małgorzata Walasek-Pollak

METODY PRACY: zajęć praktycznych, podająca, poszukująca, pogadanka

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-książka Harris N. „Przygoda z dinozaurami”, Bielsko- Biała: DEBIT 2009

- bloki edukacyjne: „Dinozaury. Łamigłówki ze świata prehistorii”, Kraków: AKSJOMAT 2007, A. Stephens „Dinozaury” Warszawa: SBM 2009

PRZEBIEG SPOTKANIA:

  1. Przywitanie z uczestnikami zajęć.
  2. Swobodna rozmowa na temat mijającego tygodnia.
  3. Uczniowie przedstawiają plan dzisiejszego spotkania.
  4. Czytanie fragmentów książki „Przygoda z dinozaurami”  i zadawanie pytań do tekstu, prezentowanie ilustracji:

Do kogo należała biblioteka?

Dokąd prowadziło tajemne przejście?

Przed kim uciekali nasi bohaterowie?

Tropem czyich śladów podążali bohaterowie książki?

Jak kończy się ich przygoda?

  1. Zabawa z wykorzystaniem tekstu bloku edukacyjnego „Dinozaury”
  2. Zabawa ruchowa „ Raz, dwa, trzy Danuś patrzy!” ( Wybrana osoba wciela się w rolę Danusia i odwrócona tyłem do kolegów wypowiada formułkę: „raz, dwa, trzy (…)”,           i odwraca się twarzą do kolegów. Pozostali uczestnicy zabawy starają się zbliżyć do Danusia i po usłyszeniu formułki zastygają w bezruchu. Kto pierwszy dotrze do mety, ten jest nowym Dinusiem).
  3. Zakończenie zajęć, podzielenie się wrażeniami.

 

 
Początki świata, odkrywamy tajemnice wyginięcia dinozaurów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 26 września 2011 11:38

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 09.09.2011 r.

OPIEKUN I AUTOR  SCENARIUSZA: Julia Morawiec

METODY PRACY:

- zajęć praktycznych, ćwiczeniowa, oglądowa, poszukująca, pogadanka

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-  czytanie tekstu z  „Przygoda z dinozaurami”, Nicholas Harris

- wycinanie szablonów z „Dinozaury szablony do odrysowania”,  wydawnictwo DEBIT sp. J.

PRZEBIEG SPOTKANIA:

1. Rozpoczęcie spotkania od przywitania i uzmysłowienia celu wizyty wolontariuszy. Zabawa oddechowa „Zdmuchnij piórko”. Uczestnicy biorą głęboki wdech nosem i przy wydechu starają się jak najdalej zdmuchnąć piórko znajdujące się na stole.

2. Wdrożenie do atmosfery zajęć: Jak się dzisiaj czujecie? Jak spędziliście wakacje? , Mamy do Was pytanie: Kto z Was wie jak nazywają się takie olbrzymie stwory przypominające smoki, które żyły dawno, dawno temu? Jakie znasz dinozaury? Kto z Was był już w jura parku w Krasiejowie? A co wiecie na temat dinozaurów?  Żeby przybliżyć Wam ich historię oraz przygotować Was do zbliżającej się wycieczki , przeczytamy Wam treść z przewodnika po świecie dinozaurów. Posłuchajmy…

(dziewczynki biorące udział w programie czytają powoli, odpowiednio intonują, kontrolują natężenie głosu). Wszyscy siadają wygodnie, w kręgu.

3. Co akapit stosujemy pytania kontrolne odnośnie tekstu.

4. Stwórz swojego dinozaura. Kolorowanie dinozaurów. Wolontariuszki przygotowały dla Was szablony z dinozaurami. Waszym zadaniem jest pokolorowanie ich w dowolny sposób, tak jak wyobrażacie sobie jak kiedyś wyglądały.

5. Teraz zabawa na okrzyk mojego dinozaura. Każdy prezentuje swojego dinozaura i wymyśla jaki mógł wydawać odgłos.

6. Podziękowanie za udział i pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Poprawiony: poniedziałek, 26 września 2011 11:44
 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 2 z 3