Scenariusz według zasad oceniania kształtującego Drukuj
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 grudnia 2011 09:38

Temat: Hu hu ha! Nasza zima zła!- zajęcia integracyjne w oparciu o biblioterapię.

 

Data :13 12 2011 r.

Osoby prowadzące: Romana Tokarska, Grażyna Ziaja, wolontariusze z kl. Ib

METODY PRACY: ćwiczeniowa, oglądowa, poszukująca, pogadanka

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- „100 baśni z czterech stron świata”, Kielce: Jedność 2007,

- „100 stron wesołej zabawy. Blok edukacyjny”, Kraków: Skrzat 2010,

- „Co babcia i dziadek śpiewali, kiedy byli mali”, książka z płytą CD, Kraków: Impuls   2010

- „365gier i zabaw na każdy dzień roku”, REA 2005,

- rekwizyty związane z zimą, ksero z tekstem piosenki, ksero z kolorowanką

CELE ZAJĘĆ:

- zintegrujecie się z uczestnikami zajęć,

- poznacie bajkę  „Córka Śniegu, Syn Ognia”,

- zaśpiewacie zimową piosenkę, pt. „Zła zima”,

- będziecie potrafili rozpoznać przedmiot po jego kształcie

NACOBEZU:

- odpowiesz na pytania związane z bajką „Córka Śniegu, Syn Ognia”,

- poznasz piosenkę „Zła zima”

- podasz przykłady przedmiotów przydatnych zimą

- rozpoznasz zimowe ilustracje

NACOBEZU DO ZADANIA DOMOWEGO:

- pokolorujesz rysunek stosując barwy odpowiadające zimowej porze roku

PYTANIE KLUCZOWE:

JAKIE KSZTAŁTY I BARWY SĄ CHARAKTERYSTYCZNE DLA ZIMOWEJ POGODY ?

 

 

OPIS CZYNNOŚCI

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

 

 

Powitanie

1.Ćwiczenie integracyjne: każdy (również obserwatorzy) mówi jak ma na imię i jaka jest jego ulubiona pora roku
2. Pytania wprowadzające:

- czy lubicie spotkania z wolontariuszami?

- jaką pogodę mamy za oknami?

- kiedy zaczyna się kalendarzowa zima?

- jakie miesiące są zimowe?

- jakie kształty i barwy są charakterystyczne dla zimowej pogody?

- jaki jest teraz miesiąc?

- jakie święto obchodzimy pod koniec grudnia?

- co chcielibyście otrzymać w prezencie od Dzieciątka?


II CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

 

3 Posłuchajmy bajki o marzeniach, które się spełniają

Odczytanie tekstu bajki „Córka Śniegu, Syn Ognia”, pytania do tekstu ( „100 Baśni z czterech stron świata”- str. 125)

 

4.Posłuchajmy piosenkę „Zła zima” (utwór 53).Zachęcamy do zaśpiewania  refrenu, który jest bardzo prosty: hu, hu ha! Nasza zima zła! ( rozdanie karteczek z tekstem piosenki)

 

5.Zabawa integracyjna: uczestnicy zabawy po kolei zamykają oczy i wyciągają z kartonu przedmioty, które są przydatne zimą. Po omacku mają odgadnąć, co to za przedmiot (książka, miś, skarpeta, szalik, kapelusz, rękawiczka, kapeć, jabłko, pomarańcza, cukierek)

 

6.Aby zimą było nam ciepło, abyśmy nie chorowali, powinniśmy się gimnastykować. Zróbmy wspólnie  5 przysiadów, 5 skłonów i 5 pajacyków.

 

7.Na tablicy jest kontur choinki-ubierzmy ją w bombki, na których napiszecie Wasze skojarzenia ze świętami.

8.Uczestnicy otrzymują ksero z kolorowanką. Ich zadaniem jest odgadnąć, czym różnią się obrazki i na zadanie domowe: pokolorować je.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

9.Pytania: czy jesteście zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu? Czy nawiązaliście nowe znajomości? Czy dowiedzieliście się czegoś ważnego o innych uczestnikach zajęć? Spodobała Wam się bajka i piosenka o zimie? Czy chcecie ponownie wziąć udział w zajęciach?
10.Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnaniee, niespodzianka

-

Poprawiony: piątek, 16 grudnia 2011 09:59