Scenariusz lekcji wychowawczej Drukuj
Wpisany przez Administrator   
środa, 13 grudnia 2017 09:34

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

 

Temat lekcji: Co to jest biblioterapia? Przyjaźń w literaturze.

Cele ogólne:

  • Budowanie pozytywnych relacji i wzorców zachowania w grupie rówieśniczej
  • kształtowanie u uczniów postaw przyjaźni i koleżeństwa

Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

  • rozumień pojęcie przyjaźni i koleżeństwa
  • propagować zachowania związane z przyjaźnią
  • budować więzi miedzy koleżeńskie
  • uwrażliwiać się na drugiego człowieka
  • uświadamiać sobie, że każdy potrzebuje przyjaźni i koleżeństwa
  • wytłumaczyć znaczenie biblioterapii

Metody i formy pracy:

  • głośne czytanie przez prowadzącego
  • pogadanka o czytanym utworze
  • opracowanie złotych zasad przyjaźni - burza mózgów
  • praca plastyczna w grupach

Środki dydaktyczne:

  • baśń „Królowa Śniegu” Ch. H. Andersen
  • kartki, flamastry

Czas trwania zajęć: 45 min.

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie się z uczniami, sprawdzenie listy obecności.
  2. Nauczyciel tłumaczy znaczenie wyrazu biblioterapia.
  3. Nauczyciel prosi dzieci, żeby przeniosły się do pałacu Królowej Śniegu i wyobraziły sobie co mogą tam czuć i słyszeć. Wybrani uczniowie prezentują swoje wyobrażenia.
  4. Nauczyciel czyta „Królową Śniegu. Podczas czytania uczniowie mają wypisać na kartce uczucia jakie odbierają podczas prezentowania baśni. Następnie wybrani uczniowie przedstawiają swoje odpowiedzi.
  5. Uczniowie odpowiadają na pytania:

- Czy Gerda przyjaźniła się z Kayem?

- Co wpadło Kayowi do oka?

- Jaki stał się Kay po tym wydarzeniu?

- Co zrobiła Gerda dla Kaya?

- Jakiego słowa nie mógł ułożyć Kay z kawałka lodu?

- Czy Gerda była prawdziwą przyjaciółką? Dlaczego?

- Kto to jest przyjaciel?

- Jak zachowuje się przyjaciel?

- Jaka jest różnica pomiędzy przyjacielem a kolegą?

6. Na podstawie udzielonych odpowiedzi uczniowie, przy pomocy nauczyciela, opracowują złote zasady przyjaźni (np. pomagajcie sobie nawzajem, rozmawiajcie ze sobą, dzielcie się ze sobą, troszczcie się o siebie, uśmiechajcie się do innych itd.)

7. Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda z grup rysuje i zapisuje na kartkach najważniejsze zasady przyjaźni. Prace będą zawieszone na gazetce klasowej.